Основна школа „Ђорђе Симеоновић“ Подгорац једна је од најстаријих основних школа у Србији. Према постојећим подацима први учитељ у Подгорцу ради 1840. године и та се година сматра као година почетка рада школе. Први учитељ у овој школи је Илија Голубовић 1840. године, а од 1843. у школи ради Христић Никола.
Међу првим учитељима у школи радио је и наш познати песник и сликар Ђура Јакшић. У подгорачку школу дошао је 1857. године, и то му је било прво место учитељевања.
Од постанка па до 1941. године школа је радила у више зграда које су биле неподесне за извођење редовне наставе и од слабог материјала. Приликом бомбардовања села 1941. године од стране немачких окупатора, школа је спаљена и до темеља порушена. Школа је наставила са радом и 1947. је на подигнута постојећа школска зграда. До 1951. године школа ради као четвороразредна, а те године прераста у осмогодишњу. Године 1968. долази до интеграције основних школа Боговине и Основне школе Подгорац са седиштем у Подгорцу. Од 1978. године школа је у саставу Сложене установе за основно васпитање, образовање и рекреацију деце „26. септембар“ Бољевац све до 1993. године када се осамосталила.
У својој 183 године дугој историји, школа заузима посебно место у средини у којој делује и постиже низ запажених резултата.
Из године у годину стварани су све повољнији услови рада. Настава се изводи кабинетски. Изграђена је нова кухиња, уведено је централно грејање у школи и кухињи, замењен је патос паркетом у свим учионицама матичне школе и у реонским одељењима.
Изграђено је забавиште, нова котларница, модернизована фискултурна сала, реновирани су ходници у матичној школи који су поплочани керамичким плочицама, реновирана је цела школска зграда у Боговини насељу и реновирана фасада школске зграде у Боговини селу, оспособљен је део школске зграде који је био склон рушењу у Подгорцу, дограђен санитарни чвор реновирана фасада и столарија у школи и ђачкој кухињи, адаптирани простори за потребе Ученичке задруге.
Школа је 2005. године у сарадњи са ЦХФ-ом, aмеричком невладином организацијом и Општином Бољевац, оформила информатичке кабинете како у матичној школи тако и у издвојеним одељењима.
У циљу побољшања услова за здравље деце у школи је у јесен 2008. завршен дубински бунар и опремљен за коришћење.
Августа 2009. шкoла је добила бесплатни бежични интернет који ће омогућити бољу комуникацију. Поред матичне школе и издвојена одељења су опремљена бежичним интернетом. Пројекат је реализован од стране МПС-а и МТС-а.
За дугогодишње успешне резултате школа је добила низ посебних признања међу којима су најзначајнија – Награда ослобођења Бољевца фолклорној секцији, две II и III Републичка награда за унапређење школске средине. Посебно признање добијено је 1977. године – Орден заслуга за народ са златном звездом, а 2000. године и 2002. највеће општинске награде – Награда за Дан општине Бољевац.
Школа је октобра 2009. била домаћин Републичког такмичења младих орача задруга у организацији Савеза ученичких задруга Србије. У новембру 2010. године школа је обележила јубилеј 170 година рада.
Године 2011. марта месеца, школа је добила три информатичке учионице. У 2011. и 2012. години реализован је пројекат „Подршка инклузивном образовању“. Кроз пројекат је едукован кадар за рад са децом са посебним потребама и набављена су нова наставна средства.
У сарадњи са Месном заједницом и локалном самоуправом у лето 2014. асфалтирано је школско двориште и обележени терени за мале спортове, а у пролеће 2015. године терен је осветљен за коришћење у ноћним условима. На школи у Боговини селу мајстори школе су санирали симс и тако продужили живот згради зиданој још 1904.год.
Током школске 2015/16. године у школи је уграђена паник расвета која повећава безбедност деце у случају пожара.
Ради побољшања услова живота и рада школа је израдила пројекат за енергетску ефикасност. Пројекат је одобрен од стране Канцеларије за управљање јавним улагањима.
Ради побољшања наставе, а нарочито Информатике школа је у 2018. добила АМРЕС мрежу за интернет која онемогућава ученике да посећују непожељне сајтове већ само едукативне. Као припрему за увођење електронскихдневника почетком 2019. године у издвојеним одељењима, Боговина село и насеље уведен је ADSL. Школа је набавила за побољшање наставе два рачунара, а за боље обавештавање родитеља деце и наставника у ходнику је постављен лед телевизор. Такође, преуређен је информатички кабинет да буде функционалан.
Фебруара 2020. године започела је реконстукција школе којом је предвиђено потпуно санирање школе са комплетном инфраструктуром и школског окружења. Канцеларија за јавна улагања је инвестирала близу 90 000 000 милиона динара. Локална самоуправа је обезбедила средства да се до краја првог полугодишта школске 2020/2021. школа опреми новим намештајем.
Школа је школску 2020/21. запoчела по посебном моделу наставе због епидемије короне. Ученици другог циклуса похађале су сваког другог дана у групама које наизменично прате наставу путем часова на РТС-у и уживо у школи. Ради побољшања наставе набављено је 9 ТВ-а и још 3 лаптопа. Школскe 2022/23. годину школа је од Министарства просвете, науке и технолошког развоја добила рачунарску опрему 16 десктопова, 11 лаптопова и 6 пројектора.
У 2023. формирана је учионица за продужени боравак у просторијама клуба, за коју је купљен ТВ. На основу одлуке СО Бољевац о бесплатним уџбеницима за ученике првог, другог, трећег и четвртог разреда, родитељима су пренешени услови за рефундацију трошкова набавке уџбеника.
Потом, 2024. године спроведена је реорганизација школског простора, како би омогућили прелазак на кабинетску наставу. Овако, наставници имају прилику да уреде своје учионице у циљу поспешивања усвајања знања и вештина ученика.